S.S.S

Çekimlerimi nasıl yapıyorum?

Hayatınız da ki önemli günlerden birincisi sırada yer alacak olan bu güzel gününüzü belgelemek için iyi bir fotoğrafçı ararsınız, anlaşırsınız sonra bir bakarsınız sizin anlaştığınız, fotolarını gördüğünüz kişinin sizin fotoğraflarınızı çekmenizi istersiniz doğal olarak, işte tam da bu sebepten başka kişiler veya kuruluşlar gibi çekimler için başkasını göndermiyorum, bizzat ve şahsen kendim gidip çekimleri yapıyorum.

Anlaştığımız gün ve saatte ekibimle birlikte gidiyorum, sizlerden aldığım bilgiler doğrultusundan önceden hazırladığım konsepte uyarlayacağım malzemeleri kendi aracımıza yükleyip yeni bir heyecan ile geliyoruz, işimi severek yaptığım için her çekim günü en az sizler kadar bende heyecanlanıyorum.

Asistanlarım reflektör, diffuser tutma, makinaların temizlikleri, güvenliği konusunda bana yardımcı oluyorlar. Asistanlarım tamamen sizlerin çekimlerinizin daha iyi olması için uğraşıyor olacaklar. Güneşli ortamlarda yapılacak olan çekimlerde güneş nedeni ile rahatsız olmanızı, gözlerinizi kısmanızı, yüzünüze sert gölgelerin düşmesini engellemek için var gücü ile efor sarf ediyorlar.

Genelde fotoğraf çekmeyi herkes çok sever ve bir şeyler yapmaya çalışırlar fakat, profesyonellik işin içine girince, profeyonelce çekilecek fotoğraflarda  teknik bilgi, ışık yönetimi bilgilerini bilmek önemli olduğu kadar asıl önemli olan bir şey daha var ki, o da ekipmanlarırımız dır. Güzel bir fotoğraf doğru ve yeterli ekipmanlarla çekilebilir. Bu sebepten ötürü en iyi sonuçları alabileceğim teknik malzemeleri kullanmayı tercih ediyorum her zaman.

Ekipmanlarım

Canon EOS 5D Mark III

Canon EOS 5D Mark II
Canon EF 85 mm f/1.2 L IS II USM
Canon EF 70-200 mm f/2.8 L IS II USM
Canon EF 16-35 mm f/2.8 L II USM
Canon EF 50 mm f/1.4 USM (2 adet)
Canon EF 24-105 mm f/4 L IS USM
Canon Speedlite 600EX-RT
Canon Speedlite 580EX II

Çekimlerde kaç kare fotoğraf çekiyorum?

Kaç kare fotoğraf çekimine cevap vermeden önce şunu söylemek istiyorum ki, ben çekimlerimi saatle yapmıyorum, bazen 2 saatte de bittiği oluyor bazen 5 saat çekim yaptığımda oluyor, bunun sebebi işimi zevkle yapmamdan kaynaklanıyor, ben ne zaman tatmin olursam çekimi o zaman bitiririm.

Aşağı yukarı 2 saatlik bir çekim de ortalama 200 ile 250 kare fotoğraf çekiyorum. Tabi ki bu şu demek olmuyor 250 tane çekilen fotonun hepside muhteşem güzel yada çok iyi pozlar değil, bunların arasından en iyilerini seçiyoruz ve gereksiz olanları siliyorum. Sizlere DVD veya USB bellekte en iyi pozlarınızı teslim ediyorum.

Düğün günü için belgesel çekimlerinde ise yine size vermek üzere DVD veya USB ile paylaşıyorum.

En iyi fotoğraf karesini yakalamak için ortalama 2 saat boyunca 250 adet fotoğraf çekiyorum ve bunlardan yine ortalaması 15 tanesi kapak fotoğrafı olarak kullanılmayı hak ediyor. Tabi ki bu diğer fotoğrafların kötü olduğunu sakın düşünmeyin  Geri kalan fotoğraflarında büyük bir kısmı da bayılacağınız fotoğraflar olacağından şüpheniz olmasın.

Bu söylediğim rakamların hepsi ortalama rakamlardır, illa sizinde 2 saatte 250 fotoğrafınız olacak diye bir durum söz konusu olamaz, çünkü bu aslında biriz da size bağlı, belki daha fazlası olur belki daha da azı olur. Bu sizin o günkü ruh halinize, psikolojinize, poz verme kabiliyetinize, havanın durumuna, çekim zamanının rahatlığına, mekanın havasına göre değişiklik göstermektedir.

Fotoğraflarınızda ne gibi çalışmalar yapıyorum?

Foto DVD veya USB bellekte size gönderdiğim bütün fotoğraflarınızda temel re-touch işlemleri yapıyorum.

Panoramik albümünüzde kullanılan fotoğraflarınızda ise renk ayarlamaları, detaylı photoshop işlemleri, sanatsal düzenlemeler (eskitme, flulaştırma, hdr, vs.) yapıyorum.

Fotoğraflarınızı ne kadar sürede sizlere teslim ediyorum?

Çekimlerden 2 yada 3 hafta sonra fotoğraflarınızın tamamını size DVD veya USB belleğe yükleyip ulaştırıyorum. Fotoğraflarınızın yüksek çözünürlüklü  halleriyle, sosyal ağlarda yayınlayabilmeniz için daha küçük dijital kopyalarını yine DVD veya USB belleklere yükleyip albümle birlikte gönderiyorum.

Albümünüzü ise seçtiğiniz fotoğrafları bildirmenizden sonra yaklaşık 15 gün içinde size ulaştırıyorum.

Teslimatları nasıl yapıyorum?

Foto DVD / Usb belleği ve Albümünüzü İstanbul içindeyseniz kargoda zarar görmemesi için elden teslim ediyorum. Şehir dışındaki teslimatları ise mecburen kargoyla yapıyorum.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*