Olmazsa olmaz Instagram Portfolyosu

Hiç şüphesiz ki fotoğrafçılık işi ile uğraşanların ve düğün fotoğrafçıları için olmazsa olmazı sosyal ağlardır ve bunların başında da Instagram gelmektedir. Bu iş ile uğraşıyorsanız ve hala fotoğraflarınızı sergileyebileceğiniz Instagram hesabınız yoksa kaybınız çok büyük demektir. Instagram’ı sadece fotoğraflarınızı sergilemek için değil, sizin katagorilerinizde ki fotoğrafçılarla, organizatör şirketleriyle, çiçekcilerle, daveteyicilerle ve farklı kişilerle bağlantı kurmak ve iletişim de kalmak içinde kullanabilirsiniz. Bunun çok faydasını görebileceğinizi temin edebilirim.

 

Yazımın devamında basit ve ince cizgilerle çok iyi bir portfolya oluşturabilirsiniz.

poz21) Ne Olursa Olsun, Seçici Olun

Çektiğiniz her kareyi paylaşmayınız, Instagram hesabı için seçici olmanızda fayda var. Paylaşacağınız kareler sizi takip eden takipçileriniz için değerli ve beğenilir olmalıdır. Instagram’da paylaşacağınız etkileşimlerin anlık olduğunu da göz önünde bulundurursak, ilk bakışta takipçilerinizi etkileyecek, özenli kareler seçmenizde çok büyük fayda olacaktır.

Instagram’da yapılan en büyük hatalardan biri ise, art arda paylaşımlar yapmaktır, siz siz olun sakın bu hataya düşmeyin.

Bunun yerine sürekliliği sağlamak ve takipçilerinizi sıkmadan belli saat aralıklarında birer kare fotoğraf paylaşımı yapmak en faydalı yollardan biridir. Günde maksimum 5 paylaşımdan fazla yapmamanızı tavsiye ederim.

Böylelikle hem takipçilerinizi boğmayacak hem de sizi unutmamalarını sağlamış olacaksınız.

 

Instagram’da paylaşacağınız bir kareyi paylaşmadan önce mutlaka kendinize sormalısınız. “Ben bu kareyi Instagram’da gezinirken görmek iste miyim?”

Ayrıca illaki profesyonel çekimlerinizi paylaşmak zorunda da değilsiniz, günlük kareler de koyabilirsiniz, çalışma ortamınızı, sahne arkası vs gibi fotoğraflarınızı da paylaşıp hem farklılık katarsınız hemde insanların sizi daha yakından tanımasına da olanak sağlamış olursunuz.

hastag2) Hashtag ve Konum Bilgisi Kullanmayı Unutmayın

Instagram’da paylaşacağınız fotoğrafların ne ile ilgili olduğunu göstermek adına ve yapılan aramalarda sizin fotoğraflarınız da bulunabilmesi için mutlaka etiket kullanmanızı şiddetle öneriyorum. Örnek vermek gerekirse düğün fotoğrafları için #damat #gelin #gelinvedamat #groom gibi etiketler kullanabilirsiniz, rakiplerinizin kullandığı etiketlerden de faydalanabilirsiniz. Kullandığınız etiketler sayesinde sizinle aynı işi yapan kişilerin sizi fark etmesini, hem de yeni müşteriler ile tanışmanıza olanak verecektir.

Bir püf noktası vermek istiyorum, kendinize has bir hashtag de belirleyebilirsiniz ki bununda etkileri büyüktür. Kendinizin belirleyebileceği etiket bir konsepte bağlı olabilir, böylelikle diğer kullanıcıların dikkatini de çekecektir.

Örnek vermek gerekirse, Instagram’da #düğün etiketiyle arama yapıldığında 300 bin gönderiye ulaşabilirsiniz fakat arama yaparken sadece sizin düğün fotoğraflarınızı görmek isteyen kişi veya kişiler için #selçukincinindüğünçekimleri şeklinde bir etiket belirleyebilirsiniz.

Etiket kullanımına da dikkat edilmesi gerekiyor, abartamadan yapılmalı.  Genel olarak maksimum 5 hashtag kullanımı uygundur. En büyük hatalardan biri bir sürü anlamlı veya anlamsız etiketler kullanmaktır, bu tamamen kalabalığa sebep olur. Insagram kullanıcıların anlık beğeneceği kareleri barındırmalıdır. Yoğun etikeler kötü bir etki bırakabilir.

En popüler Instagrame etiketlerini; http://web.stagram.com/hot/ adresinden görebilirsiniz.

Konum bilgisi sizin çekim yaptığınız alanlara aittir. Bu alan içerisinde çekilmiş fotoğraflara ulaşmak isteyen kullanıcılar için konum bilginiz önem taşır. Bu sayede siz de bu konumlarda çekilmiş kareleri görebilirsiniz.

 

takip3) Bulun, Takip Edin ve Yorum Yapın

Sosyal ağlar birilerine ulaşabilmenin çok hızlı ve etkili bir yoludur. Etkilemek istediğiniz potansiyel müşterilerinize sosyal ağlar sayesinde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bunun en güzel yolu onları takip etmek ve fotoğraflarını beğenmek/yorum yapmaktır. Samimi olun ve diyalog kurmaktan çekinmeyin.

 

gizli4) Hesabınızı Gizli Tutmayın

Amacınız insanlara ulaşabilmek ve çalışmalarınızı sergilemek ise hesabınızı kesinlikle gizli tutmamalısınız. Gizli hesapların paylaşımları etiket aramalarında çıkmamaktadır. Bu yüzden hesabınızı herkese görünür yapmalısınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*