Düğün Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gereken Ayrıntılar

En iyi sonuç nasıl elde edilir

Son zamanlarda fotoğraf makinasını eline alan herkes düğün fotoğrafçılığına soyunmaya başladı, hal böyle olunca da gelin ve damadın en güzel ve özel anları bir anda kabus ile sonuçlanabiliyor. Hal böyle olunca bende en azından bu işe meraklı olabilecek ve ısrarla bu işi yapmak isteyen arkadaşlara tüyo olması için ve daha bilinçli yapmaları için benim çalışma şeklimi ve uyguladığım sistemlerden bahsetmek istedim. “Bilgi paylaştıkça çoğalır” 

Bir düğün de fotoğraf çekmek gerçekten ustalık isteyen bir iştir ve tekrarı olmadığı için bütün detayları çok iyi bir şekilde göz önünde bulundurmak gerekiyor. İster profesyonel olarak ister arkadaşınızı karmayıp hatır için yapıyor olun, para alıp almamanız hiç önemli değildir. Gelin ve damadın sabırsızlıkla beklediği böyle önemli bir gün olduğundan ve genelde bu tarz günlerde çok aksilikler olur, işte bu aksilikleri tamamen sıfıra indirmek için bütün sorunları göz önünde bulundurmalıyız.

Örnek: Mutlaka ve mutlaka yanınızda yedek olarak hafıza kartı, birden fazla fotoğraf makinası ve objektif almanız şart. Düşünsenize yüzük takıldığı an, damadın gelini öptüğü an, nikahtan sonraki ilk yürüyüşleri, pastanın gelmesi, pastanın kesilişi, gelin ve damadın ilk dansları vb. gibi detayların fotoğraflayamadığınızı. Gelin ve Damad için büyük bir hayal kırıklığı olacaktır, bence cinayet sebebidir  Bu sebepten ötürü düğün öncesi çantanızı iyi hazırlamalısınız.

Planlı çalışın ve liste yapın

Düğün albümü için çekmeniz gereken fotoğrafları liste yapın. Kulağınıza bu garip geldi değil mi, çekim için listemi yapılır dediğinizi duyar gibiyim. Gerçek bir fotoğrafçı olmak istiyorsanız ve bu özel günü gelin ve damada zehir etmek istemiyorsanız çekim listenizi mutlaka yapın.

Örnek Çekim Listesi

Tören Öncesi

 • Davetiyeleri çekin
 • Yüzükler
 • Gelinin çiçeği
 • Gelinin ayakkabıları
 • Gelinin duvağı
 • Gelin aynaya bakarken

Düğün Töreni

 • Tören yeri dış görünümü
 • Konuklar tören yerinde
 • Anneler ve babaların tören yerine gelmeleri
 • Gelin ve damadın arabadan inişi

Bu örnekte verdiğim çekim listesindeki her şey ince detaylardır. Bu listeyi önceden hazırlarsanız, çekim için gittiğiniz de ne yapacağım, nereyi çekmeyelim, bu oldu mu olmadı mı endişesine kapılmazsınız ve listenizi önce den hazırladığınız için işinizi daha kolay ve daha iyi yapmış olursunuz.

Mutlaka Çantanızda Olması Gerekenler

Olasılıklara karşı her şeyi göz önünde bulundurun ve yedekleyin.

 • 2 adet fotoğraf makinası
 • Yedek flaş
 • Yedek piller
 • Yedek hafıza kartı

Makinanızın Bip Sesini Kapatmayı Unutmayın

Evlenen çiftleri tören sırasında duymak istemeyecekleri son şey makinanızdan gelen dikkat dağıtıcı bip sesidir. Çünkü dikkatini çekip bakacak doğallığı sağlamak bip sesini kapatmanızı tavsiye ediyorum.

Objetif Değil Makina Değiştirin

Çekimler sırasında en sık karşılaşacağınız durumlardan birisidir. Tele objektif kullanıyorsunuz ve bir an da açı değişti, geniş açı ihtiyacı duydunuz. Bu durum da asla ve asla objektifinizi değiştirmek ile vakit kaybetmeyiniz. Hemen 2. makinanızla çekime devam edin. Tam da bu nedenle 2 makina her zaman avantaj sağlayacaktır.

Daha Yüksel Bakış Noktası İçin Katlanır Merdiven Getirin

Bahse girerim ki elinde merdiven ile dolaşan bir fotoğrafçı görmemişsiniz dir  Ama işini iyi yapan ve gerçekten güzel kareler yakalamak isteyen ben ve benim gibi Profesyonel fotoğrafçılar böyle özel günlerde mutlaka katlanabilir merdiven kullanırlar. Düşünün ki gelin ve damat pisste oynuyorlar herkes dolmuş taşmış, iğne atsanız yere düşmeyecek. Sizin göreviniz o anı fotoğraflamınızdır çünkü siz bunun için oradasınız. Yukarı dan çekim yapmanız gelin ve damadın daha iyi karelemenize yardımcı olacaktır. Yukarıdan çekilecek coşkulu kalabalıktan kim bilir ne kadar güzel kareler elde edebilirsiniz.

Neden İkinci Bir Fotoğrafçıya İhtiyaç Duyarız

Sonuç olarak her yerde olamayacağımız için bu tarz organizasyonlarda tüm detaylar önemli olduğu için ve her hangi bir şey ters giderse diye ya çekime devam eden biri ya da sorunla ilgilenen biri muhakkak olmalıdır.

Flaşı Nereye Doğrultmalısınız

Düğün fotoğraflarına birazcık daha ışık verebilmek için kullandığmız bir başka teknik de flaş kafasını yukarı doğrultmaktır. Nesneniz uzakta durmuyorsa bu teknik çok işe yarar.

ISO Ayarı Yükseltmeden Daha Loş Bir Işıkta Çekmek

Loş ışıkta bir çekim için, birçok usta, flaş kullanmadan ya da ISO’yu yükseltmeden elde etmek mümkün olacaktır. Mükemmel bir şekilde pozlanmış ve net fotoğraflar elde etmelerini sağlayan bir parça kullanılıyor. Ucuz bir 50mm f/1.8 objektif işinizi görecektir. Bu objektif şaşılacak şekilde hafif ve hesaplıdır.

Tören Salonunu Kareye Alarak Kompozisyon Oluşturmak

İç mekana daha fazla yer vererek çekim yapmalısınız. Tören yerinin görünmesi gelin için önemlidir. Düğün öncesi kimse yokken güzel kareler çıkartabilirsiniz.

Albüme Siyah-Beyaz Fotoğraf da Ekleyin

Günümüz düğün albümlerinin en popüler unsurlarından biri de eklenen birkaç siyah beyaz fotoğraftır. Düğün fotoğrafı siyah beyaz olunca muhteşem görünüyor. Photoshop yardımı ile kolay bir şekilde çevirmek mümkündür.

Geline Poz Verdirmek İçin İpucu

Burada yaratıcılığınız devreye giriyor. Çok farklı kareler oluşturabilirsiniz. Gelini siz yönetin poz vermesi konusunda hep aranızda diyalog olsun ve sonra fotoğrafı çekin.

Gelinlikteki Detayları Kaçırmayın

Albümde yer alacak küçük detayları fotoğraflayın. Gelinliğin sırt bölümü yada üstündeki desenler gibi detayları da çekin. Bu gelinin çok hoşuna gidecektir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*