Düğün Çekimlerinizden Önce Bilmeniz Gereken İpuçları

Düğün çekimi yapacaksanız ve bunun için sabırsızlanıyorsunuz ama diğer yandan da tedirginliğinizi üzerinizden atmak istiyorsunuz. O zaman size faydalı olabilecek bu yazımı okumanızı tavsiye ediyorum. Umarım ki bu yazımın içeriği ile sizin acemiliğinizi üzerinizden atmanızda yardımcı olacak tır.

1. Alet Edevatlarınızı İyi Tanıyın

Birinci kural şu ki ekipmanınızı çok iyi tanımakla işe başlamalısınız. Her ne kadar basit bir şeymiş gibi görünse de çok önemlidir. Kullandığınız fotoğrafmakinasının modeli markası ne olursa olsun iyicene bir kurcalayın ve bütün ayarlarını iyice öğrenip ona hakim olun. Mevcut lenslerinizin ve flaşlarınızın da aynı şekilde hangi lens ile nasıl çekimler yapabileceğinizi, ne zaman nerede kullanmanız gerektiğini iyicene kavrayın ve bunun farkına varın.

makina

Elinizde olan ekipmanlar ile neler yapabilirsiniz, işlerinizi kolaylaştıracak fonksiyonlar nelerdir?

Deneme çekimleri yaparak bunları keşfedin, farklı konumlardan ve farklı açılardan çekimler yaparak deneme çekimleri yaparak ekipmanlarınızı sınayın. Makinanızın ayarlarını değiştirmekten korkmayın, farklı lensleri kullanıp en mükemmel fotoğraflar için çabalayın. Tabi ki hatalar yapacaksınız ama bundan asla korkmayın çünkü zaten deneme çekimlerinizi doğrusunu bulmak için yapıyorsunuz bu yüzden dolayı daha rahat olacaksınızdır, bu çekimleri yaparak makinanızın bilmediğiniz diğer özelliklerini de keşfetmiş olacaksınız. 

2. Yeni Yerler Keşfedin

Bu işte gerçekten iyi olmak istiyorsanız ve adınızı marka yapmak istiyorsanız çekim yapacağınız alanı çok iyi tanımak ve yeni konumlar keşfetmek zorundasınız.

Yeni yerler keşfetmek inanın çok zevklidir, hayal gücünüzü kullanmaktan korkmayın, her hangi bir binanın önü, çam ağaçları ile süslenmiş bir yol, arnavut kaldırımlı bir yol, kısacası gözünüze güzel gelecek her yer olabilir.

Yeni bir yer keşfetmek için Google’dan destek alabilirsiniz  ben çok faydasını görüyorum size de tavsiye edebilirim. Google’den çekim için belirlediğim bir alanı çekim gününden birkaç gün önce gidip baştan sonra çevreyi inceliyorum, iyicene tanıyorum, nerelerde poz yakalayabilirim, hangi açılardan çok iyi ve farklı kareler yakalayabilirim gibi çalışmalarımı yapıp notlarımı alıyorum, sizlerde böyle yaparsanız hem işinizi çok kolaylaştırmış hemde profesyonel bir çalışma yapmış olursunuz.

Unutmayın; ilk işinizde çektiğiniz fotoğraflar ileride alacağınız işler için güzel bir referans olacaktır.

3. Yapacaklarınızı Önceden Not Alın

Şimdi size çok önemli bir püf noktasından bahsedeceğıim. Mutlaka ve mutlaka yapılacaklar listesi hazırlayın ve bunu yapmaktan gocunmayın. Hele ki ilk çekimleriniz de işinizi çok kolaylaştıracak hem de hiçbir şeyi unutmadan atlamadan profesyonel bir şekilde işinizi tamamlamış olacaksınız. Listenizde çekim yapacağınız yerleri, hayal ettiğiniz pozları, kullanacağınız aksesuarları yazın.

not

Listenizi sürekli kontrol edin ve hiç bir şeyi atlamadığınızdan emin olun.

4. Çırak Olunmadan Usta Olunmaz

Unutmayın; “Çırak olunmadan Usta olunmaz”

Hedefleriniz büyük ise ve gerçekten uzman derecede öğrenmek istiyorsanız (sadece düğün fotoğrafı değil, genel anlamda fotoğrafçılık için de) gönüllü asistanlıkla başlamak sizi inanılmaz derecede geliştirecektir.

 

Gönüllü olarak asistanlık yapmak size birçok konu hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacak. İlk elden sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Düğün çekimlerinin arka planını görebilir ve profesonellerin aksi durumlarda nasıl davrandığını izleyebilir, öğrenebilirsiniz.

5. Deneme Düğün Çekimi Yapın

Arkadaşlarınızdan rica ederek deneme bir düğün çekimi yapın bu size hem tecrübe kazandırır hem de aklınızdaki her şeyi uygulamanızı sağlar.

Yine her zaman olduğu gibi ilk yapacağınız çekim alına önceden gidin çift üzerinde deneme çekimlerinizi yapın. Nerede nasıl çekmeyi planlayın, hangi pozları verdireceksiniz makinenizin ayarlarını da buna göre yaparsınız.

Kafanızdaki bütün pozları verdirerek neyi doğru neyi yanlış yaptığınızı bu sayede görmüş olursunuz ve gerçek çekim yaparken de kendinizi daha hazır hissedersiniz. Böylelikle de gerçek düğün sahipleri sizin “amatör” olduğunuzu düşünmesini önlemiş olursunuz.

www.selcukinci.com

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*