Dış Çekim için hangi mekanı seçmeliyim?

Çiftlerimin en çok sorduğu sorulardan bir tanesi de çekim yerini nereyi seçebiliriz oluyor.

Ben genelde benimle çalışmayı tercih eden çiftlerimle yüz yüze görüşüp onları tanımayı tercih ediyorum. Güzel bir muhabbet sağlayarak hem kaynaşmış oluyoruz hem de hikayelerini kendi ağızlarından dinliyorum, hayallerini, düşüncelerini, nasıl tanıştıklarını, beklentilerini  vs. böylelikle nasıl bir çekim onlara daha uygun olacağını tespit etmemiz daha kolay oluyor. Kendilerinin tarzına en uygun olabilecek mekanı böylelikle seçmiş oluyoruz.

“En çok tercih edilen trend olan mekanlar neler ve hangisi seçilmeli?”

En çok tercih edilen ve trend olan ve çoğu zaman da çekim için sıra beklediğimiz popüler mekanlara göz atmakta her zaman fayda var. Bir kısmı park ve korular, bir kısmı müze ve diğer tarihi yerler, bir kısmı da şehrin meşhur yerleri veya semtin dokusunu barındıran mahallerdir.

Yaz aylarında sık sık tercih edilen Yıldız Parkı, Emirgan Korusu, Botanik Bahçe gibi mekanlar ücretsiz oldukları ve doğal güzelliklere sahip oldukları için sıkça tercih edilebiliyor. Hatfa sonları gelin, damat ve fotoğrafçılardan adım atmaktan zorlanabilirsiniz. Kalabalığı sevmeyen bir çift iseniz hafta içi bu mekanları tercih etmenizi öneririm.

En popüler park ve bahçeler; Yıldız Parkı * Emirgan Korusu * Fenerbahçe Parkı * Bahçeşehir Gölet Parkı * Ataşehir Botanik Park * Atatürk Arboretumu * Rumeli Hisarı * Gülhane Parkı

Anadolu yakasından ulaşım sağlanan bir diğer gözde mekan Kız Kulesi tabi ki her güzel şeyin bir bedeli olduğu gibi Kız Kulesi’nde de çekim yapmak  1 saat için mekan ücreti 500 Euro artı KDV. İstanbul’un ayrılık ve kavuşma simgesi Haydarpaşa ve Sirkeci Tren Garları’nda çekim yapmak istiyorsanız ise gelin ya da damat olarak davetiyenizle bizzat kendiniz başvurmanız ve ödeme yapmanız gerekiyor.

“En Gözde mekan Atatürk Arberetumu”

Evet gerçekten en güzel açık hava çekim mekanlarından biri olan Atatürk Arberetumu İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi içerisinde yer alıyor. Fakat mekana giriş ücreti ödemek gerekiyor. Kavacık Otağtepe de bulunan Tema Vakfı ve Vehbi Koç Parkı da diğer ücretli mekanlardan.

“Kış aylarında çekimleri nerede yapılabilir?”

Kış aylarına uygun farklı seçenekler var, müzeler bu iş için gayet uygun oluyor, genelde en popüler olanı Rahmi Koç Müzesi. Bu tarz mekanlarda çekimler için önceden izin alınması gerekiyor tabi ki ücret de talep ediyorlar.

“Köşk severler için mekan yerleri”

Beltur’a bağlı köşkler ve diğer yerler Hidiv Kasrı * Malta Köşkü * Küçük Çamlıca Köşkü * Paşalimanı Cafe * Feshane * Kırkahvesi * Tarihi Moda İskelesi * Su Köşkü * Miniatürk * Bosphorus Garden * Sarı Köşk * Beyaz Köşk * Pembe Köşk * Çadır Köşk

Bu köşklerin iç mekanlarında çekim yapmak istiyorsanız diğer seçeneklere göre biraz pahalı olmakla beraber gerçekten çok güzel fotoğraf kareleri elde ediliyor. Eğer bu köşklerin bulunduğu koru ve bahçelerde çekim yapmak istiyorsanız ise ücretsiz. Örneğin Malta Köşk’ü Yıldız Parkı’nda yer alıyor. Beltur’a bağlı bu yerler;

“Sultan Kayıkları”

Sultan kayıklarında çekim yapmak isteyenler için en önemli konu büyük bir bütçe ayırmaları gerektiği. 1 saatlik Boğaz ve Haliç gezisi sırasında nişan-düğün fotoğrafı çektirmek 650 Euro. Yarım saati ise 450 Euro. Çekim sırasında Boğaz turu yapmadan çektirmek isterseniz, 400 Euro ödeyip hareket etmeden Haliç’teki Sultan Kayıkları’nda çekim yaptırabilirsiniz.

“Fotoğrafçınız deneyimli ise her yer çekim mekanıdır ;)”

Çekim yapılabilecek İstanbul’un diğer güzel yerleri ; Kuzguncuk * Adalar * Boğaz Sahil Boyu * İstiklal Caddesi * Ataköy Marina * Kapalıçarşı * Mısır Çarşısı* Çiçek Pasajı * Ortaköy Meydanı * Galata Kulesi * Çemberlitaş * Pierre Loti * Beyazıt Kulesi *  Dikilitaş * Alman Çeşmesi * Komando Merdivenleri * Rumeli Feneri * Ayairini Kilisesi * Sepetçiler Kasrı * Ahmet Afif Paşa Yalısı * Amcazade Yalısı * Camiler.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*